Gulbenes novada teritorijā laika posmā no šī gada 18.līdz 21.jūnijam starptautiskā sadarbības projekta „Tūrisma attīstība. No tradīcijām līdz mūsdienīgam biznesam” (Projekta nr.18-00-A19.333-000012) ietvaros norisinājās pieredzes apmaiņas un meistarklašu darbnīca „Atvērtās/Eko saimniecības”.

Projekta aktivitātēs piedalījās sadarbības partneri ne tikai no Latvijas – Liepājas rajona partnerības, Saldus un Brocēnu rajona partnerības, Ropažu un Garkalnes rajona partnerības, bet arī no Lietuvas un Gruzijas. Dalībnieku vidū bija mazo saimniecību, uzņēmumu un viesu māju īpašnieki, tūrisma uzņēmēji, amatnieki un mājražotāji.

Pirmās dienas seminārā tika apskatītas vairākas tēmas – atvērto/eko saimniecību piedāvātās iespējas un ieguvumi – kopīgu konkurētspējīgu tūrisma piedāvājumu veidošana, klientu vajadzību noteikšana un esošā piedāvājuma izvērtēšanas pamatnosacījumi. Pēcpusdienā dalībnieki saliedējās kopīgā laivu braucienā. Savukārt, vakarā, tika organizēta praktiskā nodarbība – jaunu inovatīvu tūrisma pakalpojumu piedāvājumu veidošana, kura notika lauku mājā „Pededzes”. Meistarklases laikā, dalībnieki arī gatavoja dažādus eko produktus, piemēram, „vīrāku – latviskā versijā”, bišu vaska krēmus.

Nākamajā dienā dalībnieki apmeklēja Gulbenes novada atvērtās/eko saimniecības un analizēja to piedāvājumus. Dienas gaitā tika apmeklētas dažādas atvērtās saimniecības. Rīts sākās ar SIA „Pakalnieši” siera ražotnes apmeklējumu, kurā top dažādu veidu sieri – gan sāļie, gan saldie, dažādu veidu siera bumbas. Dalībnieki iepazinās ar siera ražošanas procesu un piedalījās sieru degustācijās.

Tālāk devās uz bioloģisko eko saimniecību „Lukstiņu drava” – apmeklēja bišu dravu, ielūkojās bišu dzīvē, iepazinās ar dažādām dravošanas metodēm, aplūkoja bišu inventāru, kā arī degustēja produkciju. Saimniecība meklē risinājumus gan produkcijas dažādošanai, piemēram, pircējiem piedāvājot, medus maisījumus ar riekstiem, ogām, sukādēm, ķiplokiem, šokolādi un citu produkciju, gan tūrisma piedāvājuma klāsta paplašināšanai.

Kā trešā saimniecība tika apmeklēta SIA „Tālavas Ķēniņa alus” ražotne. Tālavas ķēniņa alus, kurš nosaukts par godu seno latgaļu zemei Tālavai, darīšanas process ir roku darbs, alus nav ne pasterizēts, ne filtrēts, īpašs uzsvars tiek likts tieši uz latviskajām alus darīšanas tradīcijām. Seno recepšu izmantošana alus ražošanā var tikt uzskatīts kā tūrisma piedāvājuma papildinošs faktors.

Ar pieredzi tūrisma sezonalitātes risku mazināšanā dalījās saimniecības „Vecpāpani” saimnieks. Šajā saimniecībā audzē augļu kokus un avenes. No dažādām ogām un augļiem gatavo mājas vīnus, tūrisma piedāvājuma klāstā tiek piedāvātas arī naktsmājas. Tūristi speciāli iekārtotā degustācijas zālē, saimnieka pavadībā, var degustēt dažādus vīnus.

Pēdējā tika apmeklēta Latvijā zināmā Rankas pagasta zemnieku saimniecība “Ķelmēni”, kura attīsta noslēgtā cikla bioloģisko ražošanu – audzē rudzus, cep maizi, kā arī ražo un pārdod pieprasīto bioloģisko lopbarību. Dalībniekiem tika piedāvāta ekskursija bioloģiskās maizes ražotnē, kur tie varēja apskatīt maizes ražošanas procesu un degustēt gatavo produkciju.

Pēc atvērto/eko saimniecību apmeklējuma, dalībnieki sniedza saimniecību piedāvājuma izvērtējumu un diskutēja par zelta likumiem tūristu uzņemšanai lauku sētā.

20.jūnija rīta pusē Druvienas Latviskajā dzīvesziņas centrā notika praktiska nodarbība – gatavošanās tradicionālajiem Vasaras Saulgriežiem kopā ar dalībniekiem, kuras laikā, tika apgūtas siera siešanas, pīrāgu cepšanas, laimes pogu izgatavošanas, klūdziņu saulīšu pīšanas iemaņas un iepazīta medalus brūvēšanas recepte pēc sentēvu metodēm.

Pēcpusdienā dalībnieki apmeklēja tūrisma objektu – izglītojošo un interaktīvo centru “Dzelzceļš un Tvaiks”, kas atrodas Gulbenes dzelzceļa stacijā. Turpat līdzās stacijai, otrpus sliedēm, dalībnieki devās ekskursijā pa šaursliežu vilciena „bānīša” depo, iepazīstot tūrisma pakalpojumu dažādību. Gulbenes-Alūksnes bānītis ir vienīgais Baltijas valstīs regulāri kursējošais šaursliežu vilciens, kas nodrošina pasažieru pārvadājumus 33 kilometru posmā, savienojot divu novadu centrus – Alūksni un Gulbeni. Pieredzes apmaiņas dalībniekiem tika nodrošināts brauciens ar bānīti.

Vakarā notika tradicionālo Saulgriežu svinēšana kopā ar Litenes folkloras kopu un deju kolektīvu – vainagu pīšana, apdziedāšanās, danči un citas aktivitātes. Dalībnieki ļoti atzinīgi novērtēja svinības un atzina, ka šāds tradicionāls svētku svinēšanas piedāvājums veicina tūristu piesaisti.

Noslēguma dienā, 21.jūnijā, dalībnieki dalījās iespaidos un pieredzē, izvērtējot savu un Gulbenes novada teritoriju piedāvājumus, priekšrocības un nepieciešamos uzlabojumus.

Pieredzes apmaiņas mērķis bija tūrisma uzņēmējdarbības pilnveidošana vietējo rīcības grupu teritorijās, paaugstināt atvērto/eko saimniecību konkurētspēju vietējā tirgū, veicināt savstarpējo sadarbību, pilnveidot esošos pakalpojumus un veicināt jaunu inovatīvu piedāvājumu veidošanu balstoties uz tradīcijām, kā arī pilnveidot praktiskās iemaņas tūristu uzņemšanā.

 “Liepājas rajona partnerības darbības nodrošināšana un teritorijas aktivizēšana” projekta Nr. 23-00-U31523.0-000002

logo-2024-kopa

Atbalsta Zemkopības ministrija un Lauku atbalsta dienests

Copyright © 2024
biedrība "Liepājas rajona partnerība"

Partnerības mājas lapā tiek izmantas sīkdatnes – Sīkdatņu politika un Personas datu apstrādes privātuma politika.
Piekrītu
Skip to content