Aktīvo iedzīvotāju fonds (AIF) aicina biedrību un nodibinājumu pārstāvjus pieteikties pieredzes izpētes braucienam uz Norvēģiju, kas notiks š.g. 9. – 13. decembrī. Pieredzes brauciena mērķis ir dot iespēju Latvijas organizācijām izzināt Norvēģijas ziemeļu reģiona kopienu saliedētības un pilsoniskās aktivitātes darbības principus klātienē, lai šo pieredzi varētu pārnest uz Latviju.
Braucienam īpaši tiek aicinātas pieteikties reģiona kopienu organizācijas un organizācijas, kas darbojas lēmumu pieņemšanas procesos saistībā ar kopienu iesaisti un iedzīvotāju saliedētību.
Pieteikšanās braucienam līdz 2024.g. 20. novembrim (ieskaitot) elektroniski šeit. Pieteikuma anketā būs īsi jāraksturo sava atbilstība un motivācija dalībai pasākumā. Informācija par apstiprinājumu vai noraidījumu tiks sniegta pēc iespējas ātrāk, bet ne vēlāk kā līdz 27. novembrim. Kopējais grupas lielums: 20 personas, tai skaitā grupas pavadoņi.
Dalībnieku atlase
Atlasot dalībniekus, tiks pievērsta uzmanība šādiem aspektiem:
- vai pretendentam un tā pārstāvētajai organizācijai ir tieša saistība ar kopienu darbu (tai skaitā Rīgā un lielajās pilsētās) vai iesaisti lēmumu pieņemšanas procesos saistībā ar kopienu iesaisti un iedzīvotāju saliedētību;
- pretendenta motivācijai par dalību pasākumā;
- vai pretendents un/vai tā organizācija jau iepriekš ir saņēmusi AIF atbalstu sadarbības aktivitātēm/pieredzes apmaiņai ar donorvalstīm;
-
pretendenta priekšstatā (gaidās) par potenciālajiem ieguvumiem no brauciena un to turpmākajā pielietojumā (nozīmīgumā) personīgajā/ profesionālajā dzīvē vai organizācijas darbā.
Organizatoriski tehniskie aspekti (detaļas vēl var mainīties):
- Pieredzes brauciena darba valoda būs angļu valoda un tulkojums netiks nodrošināts.
- Dalībniekiem tiks segtas visas ar braucienu saistītās transporta un nakšņošanas izmaksas, kā arī tiks nodrošināta lielākā daļa no ēdienreizēm.
- Katrs dalībnieks pats būs atbildīgs par nokļūšanu no savas dzīvesvietas uz Rīgas lidostu un atpakaļ, taču AIF var segt ceļa izmaksas.
- Izlidošana: 9.decembrī pl. 7.00. (lidmašīnas pacelšanās laiks Rīgas lidostā)
- Atgriešanās: 13.decembrī pl. 22.25 (lidmašīnas nosēšanās laiks Rīgas lidostā)
Brauciena konteksts un plānotais saturs
Norvēģijā ir vieni no Eiropā augstākajiem rādītājiem iedzīvotāju savstarpējās uzticēšanās, saliedētības un pilsoniskās aktivitātes jomā, tai skaitā Norvēģijas attālajos mazapdzīvotajos lauku reģionos, kas pamatā koncentrējas Norvēģijas ziemeļu daļā. Šie attālie lauku reģioni pēc iedzīvotāju apdzīvojamības un to attāluma līdz galvaspilsētai un būtiskākajiem valsts varas centriem savā būtībā ir salīdzināmi ar situāciju Latvijā.
2024. gada novembrī Aktīvo iedzīvotāju fonda pārstāvju izpētes grupa devās uz Norvēģijas ziemeļu reģionu, meklējot un iepazīstot vietējās iedzīvotāju kopienas un pašvaldības, lai izprastu šo augstās savstarpējās uzticēšanās, saliedētības un pilsoniskās aktivitātes iemeslus un lai pozitīvas izpētes gadījumā veidotu programmu nākotnes pieredzes apmaiņas braucienu grupām no Latvijas. Izpētes brauciens deva pārliecību, ka Latvijas aktīvajiem iedzīvotājiem ir jādod iespēja izzināt Norvēģijas pieeju personiski. Šo pārliecību nostiprināja izpētes braucienā satiktie Norvēģijas aktīvie iedzīvotāji, kuri uz jautājumiem: “Kāpēc jūs to darāt? Kur jūs tam atrodat laiku? Kā piesaistāt brīvprātīgos? Kā pierunājat biedrus iesaistīties?” nekavējoties atbildēja ar vienu vārdu “Dugnad”. Un “Dugnad” Norvēģijā nav tikai brīvprātīgais darbs, kā šķita sākotnēji. Norvēģiem tas ir ļoti svarīgs jēdziens, kas saistīts ar kopienas saliedētību un kolektīvo atbildību. Bija sajūta, ka Dugnad Norvēģijā ir iedzīvotāju apziņas stāvoklis, ko var salīdzināt ar beznosacījuma mīlestību – cilvēki no sirds iesaistās savu kopienu veidošanā un dzīves kvalitātes uzlabošanā. Dugnad nav par spiestu pienākumu pret sabiedrību, bet par dzīves filozofiju attiecībā uz savu kopienu. Dugnad tradīcija ir dziļi iesakņojusies Norvēģijas kultūrā kā solidaritātes un kopienas vērtību simbols, un veicina kopības sajūtu un savstarpēju atbalstu un Aktīvo iedzīvotāju fondu veidojošajiem cilvēkiem šķiet ļoti svarīgi dot iespēju arī citiem Latvijas aktīvajiem iedzīvotājiem iepazīt šo tradīciju jeb filozofiju.
2024. gada 31. decembrī beidzas esošā EEZ/Norvēģijas grantu perioda programmas “Aktīvo iedzīvotāju fonds” darbība Latvijā. Lai paspētu vēl šajā periodā aizvest vismaz vienu grupu pieredzes izpētē, tiek organizēts šis brauciens. Tā laikā Trumses un Nūrlannes apgabalos Norvēģijā plānots apmeklēt vismaz šādas organizācijas:
- Evenes apkaimes brīvprātīgo centrs (frivilligsentral) ir daļa no valsts mēroga tīkla, bet darbojas ciemā ar dažiem simtiem iedzīvotāju un kalpo par kopienas centru, rīko pasākumus un iesaista vietējos iedzīvotājus mazaizsargāto grupu atbalstam.
- Brīvdabas aktivitāšu nodrošināšanai ir vairākas organizācijas, kurās spēkus apvieno gan pašvaldības, gan brīvprātīgie. Norvēģijā uz to skatās kā uz investīciju veselības aprūpē un valsts drošībā. Haštadē iepazīsimies ar padomi (friluftsråd), kas vairākās Trumses un Nūrlannes pašvaldībās risina infratruktūras jautājumus un mazaizsargāto iedzīvotāju iesaisti, kā arī ar pārgājienu asociāciju (Den Norske Turistforening), kas ar brīvprātīgo un biedru līdzdalību uztur taku un naktsmītņu tīklu visā valstī.
- Haštades handbola klubā uzzināsim ne vien par sportiskajām aktivitātēm, bet par to, kā plaša mēroga interešu izglītība tiek īstenota ar brīvprātīgo treneru un atbalsta personu rokām.
- Haštades brīvā laika centrā (Fritidssenter) iepazīsimies ar Jauniešu mājas piedāvātajām aktivitātēm un pašu veidoto radio staciju.
Pieredzes brauciena norisi finansē Norvēģija, Islande un Lihtenšteina caur EEZ un Norvēģijas grantu programmu “Aktīvo iedzīvotāju fonds” un tās divpusējās sadarbības apakšprogrammu.