Biedrība „Liepājas rajona partnerība” februārī sāk pieņemt projektu iesniegumus, kas otrajā kārtā paredz līdzfinansējumu no Eiropas Savienības fondiem gan lauksaimniecības, gan zivsaimniecības nozarē, paredzot arī atbalstu ideju īstenošanai tieši piekrastes iedzīvotājiem. Projektu iesniegumu pieņemšana notiks līdz 20. martam. Kopumā pieejams finansējums aptuveni 1, 2 miljonu eiro apmērā.
Biedrības „Liepājas rajona partnerība” telpās šobrīd virmo pavasaris. Telpās smaržo pavasara ziedi, bet datoru ekrānos un uz galdiem jau krājas ideju kalni ar jauniem projektiem. Biedrības „Liepājas rajona partnerība” izpilddirektore Inita Ate atklāj, ka pirms mēneša tika izsludināts konkurss vietējiem uzņēmējiem – atbalsts uzņēmējdarbībai un vietējo produktu realizācijai, kā arī zivsaimniecības nozares atbalstam un uzņēmējdarbības dažādošanai piekrastē. „Lauku programmā uzņēmējdarbībai nav tieša atbalsta lauksaimniecībai. Tā ir pārstrāde un mājražošana. Nevar tikai izaudzēt kartupeļus,” klāsta Ate.
Mājražotāji līdz šim Liepājas pusē nav bijuši pārāk aktīvi projektu iesniedzēji, jo grūtāk ir piedalīties ar nepieciešamo līdzfinansējumu, spriež Inita Ate. Šoreiz mājražotājiem ir labvēlīgāka situācija:
„ Mēs izmainījām vērtēšanas kritērijus, salīdzinot ar iepriekšējo kārtu, kad sludinājām. Lai mudinātu mājražotājus pieteikties konkursā un uzlabot attīstību, mēs ielikām papildu punktus. Uzreiz trīs punkti ir liels atbalsts, izvērtējot projektus. Otrs ir vietējo produktu tirdzniecības vietu izveide, lai popularizētu novados vietējo mājražotāju produktus.”
Savukārt piekrastes novados atbalsts pieejams arī zivsaimniecības nozarē, turpina biedrības pārstāve:
„Tur ir divas aktivitātes – pievienotās vērtības veidošana un inovācijas. Zivsaimnieki var radīt pievienoto vērtību – fasē, kūpina vai pārstrādā. Tās var būt piegādes mašīnas. Vēl ir nozares dažādošana.”
Viens no projektiem, kas jau saņēmis atbalstu lauku programmas pirmajā kārtā, ir kafejnīca „Dzintariņš”, kas padomju gados darbojās vienā no skaistākajām vietām Latvijas piekrastē Bernātos. Liepājas pusē tā ir labi zināma vieta, kas apvīta ar nostalģiskiem atmiņu stāstiem. Jauni stāsti šim tūrisma objektam vairs nebūs jāizdomā, saka Liene Otaņķe, kura gatava ieguldīt savu artavu tūrisma jomā Nīcas novadā.
Gadiem ilgi šī vieta stāvējusi tukša un nīkuļojusi, tagad degradētajā vietā rosīsies vietējie entuziasti. Projektu, piesaistot Eiropas Savienības līdzfinansējumu, īstenos Lienes Otaņķes ģimene:
„Gaidījām šo nākamo plānošanas periodu, jo sapratām, ka savus Napoleonu plānus paši saviem spēkiem nepacelsim. Bijām pārsteigti, ka vietējās partnerības programmās ir tik liels atbalsts uzņēmējdarbībai. Atbalsts ir 70%, parasti nav vairāk par 50%. Sapratām, ka tādu iespēju laist garām būtu muļķīgi.”
Ar gandrīz 50 tūkstoš eiro lielo atbalstu būvdarbi, visticamāk, sāksies martā, un vasarā „Dzintariņš” piedzīvos savu atdzimšanu.
Projekta īstenotāji startēs arī partnerības konkursa otrajā kārtā, lai papildus uzlabotu infrastruktūru. Bernātos sarosījušies arī citi uzņēmēji, stāsta Liene Otaņķe, jo apmeklētāji īpaši šai vietai nav jāpiesaista. Bernātos cilvēku plūsma ir gan ziemā, gan vasarā, tāpēc tiks domāts ne tikai par kafejnīcas pakalpojumiem, bet arī par tūrisma inventāra nomu. Vietējie gan prasījuši, kā ārzemju tūristi varēšot izrunāt vārdu ”Dzintariņš”. Liene smej, – ja iemācījās izrunāt ”Porziņģis”, tiks galā arī ar ”Dzintariņš”.
Autori: Inga Ozola, Latvijas Radio korespondente
Pārpublicēts no LSM.lv